Nawozy  ›   Informacje fachowe  ›  

Tolerancja poszczególnych upraw na chlorki

Chlor jest wszechobecny w przyrodzie i wystepuje w postaci wodnego roztworu- anionu chlorkowego (Cl-). W tej postaci przyswajany jest przez rosliny. Przecietna zawartosc chloru w roslinach wynosi 2 - 20 mg g-1 suchej masy. Zapotrzebowanie na chlor wiekszosci gatunków gwarantujace optymalny wzrost, jest 10 - 100 razy nizsze, tak wiec chlor nalezy do grupy mikroelementów. Dostarczany jest roslinom na wiele sposobów (gleba, nawadnianie, deszcz, nawozy, zanieczyszczone powietrze), w zwiazku z tym bardziej prawdopodobny jest jego nadmiar (toksycznosc) anizeli niedobór. Poszczególne uprawy znacznie róznia sie pod wzgledem wrazliwosci na chlorki. Rozróznia sie 4 grupy roslin:

  • chlorkolubne
  • tolerujace chlorki
  • czesciowo tolerujace chlorki
  • wrazliwe na chlorki

Do roślin lubiących chlorek należą między innymi burak cukrowy, burak pastewny, seler, szparagi i mangold (burak liściowy).

 

Do roślin wrażliwych na chlorek zaliczanych jest wiele gatunków owoców i warzyw oraz upraw specjalnych takich jak chmiel czy tytoń. Tu należy stosować tylko nawozy zawierające potas w formie siarczanowej, takie jak KALISOP®.
 

 

Wymagania Uprawa Produkt
Uprawy chlorkolubne:
(preferowane nawozy mineralne chlorkowe)
buraki cukrowe, pastewne, seler, bocwina, orzech kokosowy Korn-Kali®
60er Kali®
Uprawy tolerujace chlorki:
(zalecane nawozy zawierajace chlorki, jednak ze wzgledu na zapotrzebowanie na siarke wiekszosc warzyw preferuje nawozy siarczanowe)
zboza, kukurydza, rzepak, szparagi, kapusta glowiasta, czerwone buraczki, rabarbar, użytki zielone, mieszanki trawy i koniczyny, olejowiec gwinejski, kauczuk, ryż, orzech arachidowy, maniok, soja, trzcina cukrowa, bananowiec, bawełna

60er Kali®

Korn-Kali® Magnesia-Kainit®

Uprawy czesciowo tolerujace chlorki:
(mozna stosowac nawozy zawierajace chlor, ale tylko przed rozpoczeciem wegetacji)
słonecznik, winorośl, owoce ziarnkowe, czarna porzeczka, ziemniaki sadzeniaki i spożywcze, pomidory, rzodkiew, rzodkiewki, kalarepa, kapusta, groszek, szpinak, marchew, por, chrzan, cykoria, ananas, ogórek, kiwi, kawa, herbata Patentkali®
KALISOP®
Korn-Kali®
Uprawy wrazliwe na chlorki:
(nawozy potasowe powinny byc stosowane wylacznie w formie siarczanowej)
ziemniaki wysokoskrobiowe i uszlachetnione, tytoń, czerwona porzeczka, agrest, malina, chmiel, truskawka, jeżyna, jagoda czarna, mango, owoce cytrusowe, pieprz, papryka chili, awokado, orzech cashew, migdałowiec, kakao, brzoskwinia, owoce ziarnkowe i pestkowce (szczególnie czereśnia), fasola zwykła, bób, ogórek, melon, cebula, sałata, warzywa wczesnowiosenne, wszystkie uprawy szklarniowe, iglaki, kwiaty i rośliny pokojowe oraz zarodki i rozsady większości roślin Patentkali® KALISOP®

 

Ponizsze schematy przedstawiaja wplyw koncentracji chlorków w roztworze glebowym na wysokosc plonów róznych upraw. Im bardziej stroma jest linia obrazujaca spadek plonów przy wzroscie zawartosci chlorków, tym wrazliwsza jest uprawa na chlorki i tym skuteczniejsze jest dzialanie nawozów ubogich w chlorki, wzglednie nawozów bezchlorkowych, takich jak np.: Patentkali® czy KALISOP®.

Zanim zostanie zauwazone znaczne obnizenie plonów, przyswajanie duzych ilosci chloru prowadzi do problemów jakosciowych, jak. np:

  • zbyt niska zawartosc kwasów organicznych, prowadzaca do utraty walorów smakowych
  • nagromadzenie maloczasteczkowych substancji organicznych i zwiazany z tym spadek poziomu cukru, skrobi i bialka
  • nagromadzenie wody w tkankach roslin bedace przyczyna spadku zdolnosci przechowalniczych i przetwórczych 

 

Aby nie ryzykowac obnizenia plonów, a co za tym idzie, strat jakosciowych i ekonomicznych w wartosciowych uprawach wrazliwych na chlorki, zaleca sie stosowanie nawozów ubogich w chlorki wzglednie bezchlorkowych, takich jak Patentkali® i KALISOP®.

Do KALI Akademia

Wybierz stronę internetową

K+S Minerals and Agriculture światowy