1x1 objawów niedoboru

Nawozy  ›   Informacje fachowe  ›   Objawy niedoborów  ›  

Niedobór siarki (S)

Pomimo, że kukurydza mniej wrażliwie reaguje na niewystarczające zaopatrzenie w siarkę niż np. zboża ozime, to jednak po obfitych deszczach na obszarach o lekkiej glebie może dojść do doraźnego niedoboru siarki we wczesnych stadiach rozwoju uprawy.

Niedobór siarki u kukurydzy rozpoznawalny jest po jasnych pasach i pożółkłych plamach na powierzchni liści średnich i młodszych, przy czym objawy te dotyczą całego liścia. Na obrzeżach liścia tworzą się wąskie pasy o czerwonym zabarwieniu. Dalszą wskazówką na doraźny niedobór siarki jest nasilenie się symptomów na piaszczystych obszarach pola.

W celu wyeliminowania niedoboru zaleca się wielokrotne nawożenie nawozami EPSO Top® lub EPSO Combitop®. Zapobiegawczo korzystne jest stosowanie szczególnie nawozów Korn-Kali® z 12% zawartością siarki oraz ESTA® Kieserit gran. z 50% zawartością siarki, które są w pełni rozpuszczalne w wodzie i umożliwiają bezpośrednie pobieranie przez rośliny.

ESTA® Kieserit gran. może być również korzystnie stosowany w połączeniu z nawozami azotowo-fosforowymi (NP) w formie nawożenia rzędowo-wgłębnego.

Dalsze informacje

Wybierz stronę internetową

K+S Minerals and Agriculture światowy